Nedeľa, 15. september, 2019 | Meniny má Jolana

Keď sa staroba opýta: Ako ste šetrili na dôchodok?

Vieme, ako dlho budeme žiť a koľko rokov strávime na dôchodku? Typická odpoveď slovenskej 40-tničky je, „veď ja sa dôchodku ani nedožijem“. Opak je pravdou.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia(Zdroj: Fotolia.com)

Obrovská väčšina z nás sa dôchodku dožije a strávi na ňom viac času, ako by sme boli ochotní uveriť.

Prechod z pracovného života na dôchodok nie je spojený len s náhlym množstvom voľného času na koníčky a opatrovanie vnúčat. Ako prvá tento prechod pocíti peňaženka. Priemerný novopriznaný dôchodok u nás činí len asi len dve tretiny poslednej čistej mzdy.

Ako odvrátiť dlhý čas „sivej chudoby?“. Nuž, ako sa niekto spamätá v 55-tke, tak tam sa už zázraky robiť nedajú. Mladšie ročníky však ešte majú šancu. Riešenie sa volá „plánovanie dôchodku“.

Nespoliehajte sa iba na štát

Miesto spoliehania sa na štát, ktorý bude vyplácať stále menšie dôchodky, treba sporiť a investovať. Vôbec nemáme na mysli špekulácie na burze, či investovanie do zlatých tehličiek. Sporiť a investovať znamená, že pravidelne každý mesiac budeme z účtu dávať 5-10% svojho príjmu do niektorého finančného produktu.

Slovo „pravidelne“ je kľúčom k úspechu

Pravidelné príspevky sa postupne hromadia. Plynú z nich úroky, tiež a úroky z úrokov. Práve efekt úrokov z úrokov je podstatou tzv. zloženého úrokovania, ktoré je základom budovania kapitálu na dôchodok. Malý príklad: predstavte si, že každý mesiac si odložíte 50 eur. Priemerný ročný výnos budú tri percentá. Koľko budete mať na konci sporenia po 40 rokoch? Odpoveď je, že vyše 46 tisíc eur. No úhrnná výška vašich vkladov bude len 24 tisíc eur. Rozdiel, viac ako 22 tisíc eur bude pochádzať z naakumulovaných úrokov, a úrokov z úrokov.

Dajte si poradiť

Ako nájsť toho pravého finančného poradcu? Nezáväzne sa s niekoľkými stretnite a požiadajte ich o radu pri sporení a investovaní na dôchodok.

Všímajte si nasledovné veci

•    Poradca by mal stráviť určitý čas nezáväzným rozhovorom o vašej rodine a zamestnaní, ako aj o vašich vedomostiach o investovaní. Mal by sa pýtať na potreby vašej rodiny a prípadné životné plány vašich rodinných príslušníkov. V žiadnom prípade by vám nemal hneď na prvom stretnutí tlačiť do hlavy kaleráby o zázračne výnosných finančných produktoch.
•    Poradca by mal byť schopný zrozumiteľne rozprávať o kľúčových stránkach investícií. Teda nielen o výnosoch, ale aj o rizikách, poplatkoch a dĺžke trvania investície. Ak niečomu nerozumiete, pýtajte sa znovu. Ak vám to nevie jednoducho vysvetliť, buď tomu sám nerozumie, alebo niečo skrýva.
•    Poradca by sa nikdy nemal chovať neosobne, či blahosklonne a prikazovať, čo máte alebo nemáte robiť. Pracuje s vašimi peniazmi. Slúži vám a nie vy jemu.
•    Ak takého poradcu nenájdete hneď na prvý krát, neváhajte ísť za ďalším.

Vaše peniaze musia pracovať pre Vás, aby ste na dôchodku zažili strieborný vek a nie sivú chudobu. A neurobte najväčšiu ženskú chybu pri sporení a investovaní – odkladanie rozhodnutia začať si sporiť na starobu. Čím skôr začnete, tým viac nasporíte.

V apríli 2014 urobil Inštitút hospodárskej politiky v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied reprezentatívny prieskum o plánovaní dôchodku. Jedna z otázok znela: „Čo myslíte, koľko rokov budete žiť na dôchodku?“ Typická odpoveď znela, že asi 16 rokov. Najmä vysokoškolsky vzdelané ženy tak hlboko podceňujú čas, ktorý na dôchodku strávia. Typický vek odchodu do dôchodku je u žien 60 rokov (vzhľadom na počet detí a častý výskyt predčasných dôchodkov). Vzdelané ženy sa v priemere dožívajú 84 rokov. Na dôchodku teda nestrávia 16, ale 24 rokov.

Autor: Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV